Remonttien kohtalonviikot

Näin syyssateiden aikaan eletään kouluremonttien kohtalon viikkoja, sillä poliitikot käsittelevät parhaillaan kaupungin ensi vuoden talousarviota. Jos haluat kurkistaa, mitä kouluja remontoidaan perusteellisesti ensi vuonna, etsi käsiisi kaupunginhallituksen päätökset 18.8. Tuolloin kaupunginhallitus sai tiedoksi ensi vuoden talousarvion ja kymmenen vuoden investointiohjelman.

 Onnea Kulosaari! Vuonna 2015 näyttää valmistuvan Brändö lågstadien ja gymnasiumin käytössä olevan koulurakennuksen perusteellinen remontti, samoin muonta muuta remonttia: Metsolan koulun Itä-Pakilan toimipisteen, Munkkiniemen ala-asteen, Vesalan yläasteen ja Stadin ammattiopiston Meritalon toimipaikan perusparannukset. Ensi vuonna Kronohagens lågstadien oppilaat pääsevät takaisin omaan korjattuun kouluunsa.

Svenska Normallyceum. Kuva: Hannes Victorzon.

Vuonna 2015 alkavat korjaustyöt Keinutien ala-asteella, Munksnäs högstadieskolanissa, Stadin ammattiopiston Prinsessantien toimipaikassa, Hietakummun ala-asteella, Pihlajamäen ala-asteella, Svenska Normallyceumissa, Stadin ammattiopiston Teollisuuskadun toimipisteessä ja Helsingin kuvataidelukiossa.

Korjauslista pysynee suunnilleen samana, mutta kaupungin taloustilanteesta riippuen koulujen korjausjono saattaa elää. Rahapussin pieneneminen saattaa lykätä joidenkin koulujen peruskorjausta vuodella parilla eteenpäin. Tässä vaiheessa Puotilan ala-asteen ja Pakilan yläasteen remonttien ajankohta lykkääntyi. Joissakin tapauksissa opetuslautakunta saattaa päättää lausunnossaan tilakeskukselle, että jostakin peruskorjauksesta luovutaan kokonaan, jolloin opetus siirtyy muualle. Näin tapahtui viime keväänä Konalan ala-asteen sivukoululle Hilatiellä.

Kaikkiaan Helsinki tekee tänä vuonna 25 yli miljoonan euron kouluremonttia. Pienempiä korjauksia (30 000 eurosta miljoonaan euroon) tehdään 150 hanketta. Lisäksi Tilakeskuksella on määräraha, jolla pystytään tekemään äkillisiä korjauksia. Kaikkiaan Tilakeskus käyttää koulujen korjauksiin 66 miljoonaa euroa.

Päiväkoteja korjataan puolestaan 70 remontissa yhteensä 15 miljoonalla eurolla. Päiväkodit ovat pienempiä rakennuksia, joten niissä rahaa kuluu vähemmän.

Isoja peruskorjauksia edeltää
vuosien valmistelutyö

Ison peruskorjauksen valmistelu alkaa vuosia ennen kuin työt aloitetaan, joten yhdessäkään koulussa remontti ei tule yllätyksenä.

Ensimmäinen vaihe on hankesuunnitelma, joka määrittelee korjaustyön laajuuden ja hinnan. Hankesuunnitelman tekemisen yhteydessä koululle ilmestyy rakennuksen kuntotutkijoita, sillä yleensä korjaustarpeet selviävät vasta paikkoja tutkimalla. Koska hankesuunnitelmassa korjaustyön rahat lyödään lukkoon, se menee poliitikkojen hyväksyttäväksi.

Vuosaaren ala-asteen koulu. Kuva: Mikael Linden.

Esimerkiksi Vuosaaren ala-asteella on käynnistymässä koko koulun peruskorjaus, jonka hankesuunnitelman kiinteistölautakunta siunasi vuonna 2012.

Opetuslautakunta antaa koulujen hankesuunnitelmista lausunnon.

Hankesuunnitelman valmistumisen jälkeen työmaaparakit eivät ilmesty koulun pihaan vielä pariin vuoteen, sillä seuraavaksi alkaa varsinaisten rakennesuunnitelmien laadinta . Isot remontit ovat jopa yli kymmenen miljoonan euron arvoisia työmaita, joten Tilakeskuksen projektinjohtaja kilpailuttaa urakoitsijat julkisen hankinnan kaikkien sääntöjen mukaan.

Kun koulun henkilökunnalle ja oppilaille ikävä korjausaika alkaa, on meillä Tilakeskuksessa juhlahetki ja vuosien valmistelun päätepiste. Jälleen yksi koulu saadaan työmaavaiheen jälkeen kuntoon. Vuoden parin kuluttua opettajat ja koululaiset pääsevät takaisin uudenveroisiin tiloihin.

Mårten Lindholm ja Sari Korolainen
Helsingin kaupungin kiinteistövirasto / Tilakeskus

Mårten Lindholm työskentelee Tilakeskuksessa hankeohjelmoijana, jonka yksi tehtävä on talonrakennusohjelman valmistelu. Sari Korolainen on Tilakeskuksen tiedottaja.

 

 

Kategoria(t): Yleinen. Lisää kestolinkki kirjanmerkkeihisi.